Zbyškovi mravenci

Chov mravenců, druhy mravenců, formikárium a obrázky

Krmení

Co dávat mravecům v různé fázi vývoje?

Mladé královny

Krmíme medovicí (med s voda v poměru 1:3). Nakapeme na kraj zkumavky trošku medovice. Né více, než je velikost hlavy královny. Některé královny jsou vykrmené ještě z původního mraveniště a nepotřebují jíst. Je dobré jim medovici nabýdnout a pokud nechtějí nic se neděje.

Královna s dělnicemi

Jako krmení je nejlepší hmyz a medovice. Samotný med není vhodný. Mravenci by si ho museli naředit a odčerpávali by tak vhlkost z formikária. POZOR Medová voda časem tuhne. Což není problém pokud jí mravenci pijou, ale najdou se i jedinci kteří se v tom musejí vykoupat. Nedávejte proto nikdy víc než kapičku. Krmení pouze medovicí také neni vhodné. Mravenci potřebují hmyz a ten není težké sehnat. Já používám ke krmení larvy much. Seženete je v každém obchodě pro rybáře, nebo ve zverimexu. Jedno balení červů za 18Kč vám vydrží i 3 měsíce. Takže žádný velký peníze za potravu. Můžete také zkusit salámy, piškoty, nebo ovoce. Každý druh je jiný a tak chce sledovat co jim chutná a co ne. Mým Myrmica rubra docela zachutnala smažená ryba. A občas jim můžete dát kapičku šťávy, tou většinou nepohrdnou.

Zimování

Některé druhy potřebují přes zimu dokrmovat. Stačí jednou za týden dát královně, nebo kolonii ve formikáriu trošku medové vody a zkontrolovat vlhkost. Tu je nutné udržovat i přes zimu.

 

Krmítko :

Jako krmítko můžete použít cokoli co vás napadne. Kulatá nebo hranatá mistička. Nejlepší jsou plastová. NEDOPORUČUJU skleněné, nebo glazurované krmítka. Hladký povrch mravencům klouže a může se stát, že se nedokážou dostat ven. Pokud nemá mistička okraje a je rovná, můžete použít i sklo.

 

Krmný hmyz :

Moučný červy (nevydrží příliš dlouho. Seženete v každém zverimexu. Podle množství cca 29 Kč).

Larvy mouchy masařky (masné červy) (je jedno jakou mají barvu a použít se dají, i když už jsou zakuklené. Ale musejí se rozříznout. Né všichni mravenci se dokážou dostat přes pevný krunýř. Pokud je máte v ledničce, vydrží použitelné i 3 měsíce. Dají se sehnat v obchodě pro rybáře, podle množství cca 18Kč).

Octomilky (2-4mm velké mušky. Pozor, ať vám neuletí).

Cvrčci (malý) (pokud máte větší množství mravenců, můžete zkusit i nějakýho většího. Ale pozor. Hodně skáčou a někteří vydávají otravné hlasité zvuky. Jestli vám někde v domě zaleze, budete mít bezesný spánek). 

Jiný (samozřejmě můžete běhěl teplých měsíců nachytat jakýkoliv druh hmyzu a mravence jím přikrmovat. Větší kusy(kobylky, pavouky) a létavý hmyz doporučuju dávat zabitý. Taková vosa, nebo včela dokáže mravence docela dobře pocuchat). Jestli si nejste jistý zda vaši mravenci dokážou chycený hmyz zabít, udělejte to radši za ně vy). Nebo můžete hmyz dávat zmražený. Vydrží vám dlouho čerstvý a nehrozí, že vám někdy uteče.