Zbyškovi mravenci

Chov mravenců, druhy mravenců, formikárium a obrázky

Formikárium

Nové formikárium

Ytongové formikárium (Postup výroby)

Můj chov Camponotus Vagus se rozrostl a potřeboval větší formikárium. Proto jsem se vrhl na svoje první ytongové formikárium.


Materiál:

Ytongová tvárnice (499x299x75mm).......................35Kč

3x skleněná destička (Podle velikosti formikária)......150Kč

Skleněné akvárium (60x30x30xm)...........................550Kč

Rašelina, štěrk a jemný písek.............................cca 100Kč

Jemná látka, kterou neprolezou mravenci

Konečná cena ................................................cca 850Kč

Pro pokračování kliknětě ,,zobrazit celé"

Postup výroby:

Ytongovou tvárnici je potřeba zkrátit na potřebnou velikost. Tvárnice je velmi měkká a stačí vám jakákoli pilka (buď přímo na ytong, nebo na dřevo, nebo  železo).

Vyrobte systém komůrek a chodbiček. Pokud máte vrtačku s násadou na vrtání do Ytongu ušetříte si hodně práce. Pokud né, stačí vám jakýkoli ostrý kovový nástroj (šroubovák,....). Mě trvalo vyhloubéní komůrek cca 1h. Pokud nechcete, aby se při práci moc prášilo, polijte tvárnici vodou. Nedělejte komůrky moc velké, mravenci mají radši menší. Velikost komůrek na fotografii je pro mravence velikosti cca 10mm s královnou cca 20mm. Udělejte jednu hlubší díru, do které se bude lít voda a zásobovat vlhkostí formikárium. Nedělejte jí příliš blízko u kraje tvárnice. Voda by unikala do stran, ven z tvárnice. Povrch tvárnice je nutno zbrousit do roviny brusným papírem. Zkuste si jestli skleněná destička dostatečně doléhá a nejsou pod ním nechtěné prostory.

Vložte tvárnici ho skleněného akvária

Připevněte skleněnou destičku. Buď pomocí tmelu, akrylátu, nebo silikonu po obvodě, nebo trochou lepidla do rohů skleněné destičky.

Zasypte dno vrstvou štěrku tvořího tak filtrační vrstvu.

Doplňte vrstvou rašeliny asi 1cm pod horní hranu tvárnice. V této úpravě můžete do formikária umístit i živou rostlinu.

Doplňte formikárium až po hranu tvárnice jemným bílým pískem (jsou na něm nejlépe vidět mravenci). Nedělějte vrstvu vyšší než je horní hrana tvárnice. Sklo na tvárnici by se zanášelo pískem.

Poslední fází je utěsnění formikária. Možno je několik variant. Někdo nechává formikárium otevřené a okraje natře olejem, který zabrání úniku. Já používám jinou možnost. Horní plochu akvária zakryju dvěmi skleněnými destičkami. Destička úplně na kraji je připevněná na jedné hraně a umožňuje otvírání. Destička uprostřed je připevněna napevno. Zbylý prostor je zakryt jemnou látkou, která zabrání úniku mravenců, ale umožňuje větrání. Pokud by bylo formikárium uzavřené vzduchotěsně docházelo by  vzhledem k vysoké vlhkosti k růstu plísní.


 

 

 

Žádné komentáře