Zbyškovi mravenci

Chov mravenců, druhy mravenců, formikárium a obrázky

Formikárium

Nové formikárium

Model pro rok 2009

Zrovna pracuji na novém typu formikáriu. Zatim asi nejvychytanější model. Všechny, které jsem zatím zkoušel měli chyby, kterým se zde vyhnu. Bude na podobném principu jako mají na Antstore.net kde je spousta dobrých formikárií, ale za nekřesťanský peníze a to nemluvim o poštovným z Německa.

Samotné hnízdo bude vyrobeno ze dvou skleněných tabulek mezi kterými budou dvě vrstvy korku. V jedné budou velké komůrky a cestičky které je budou spojovat. Druhá bude sloužit jako ochrana před chladným sklem a umožní mravencům pohodlé cestování i pro svislých stěnách. Budou v ní také malé komůrky, aby se zvětšila půdorysná plocha. Z celé soustavy bude pouze jeden východ, který půjde ucpat a celá kolonie se bude moct transportovat, nebo dát zazimovat do lednice. Pomocí injekce s jehlou půjde doplňovat vhlkost. 

Hnízdo bude umístěno do malého akvária, kterébude sloužit jako aréna.Výhody :

+ možnost zazimování a transportu kolonie

+ snadné udržování vlhkosti

+ malé rozměry akvária pro arénu

+ levné a rychlé


Nevýhody :

- některým mravencům nevyhovují vertikální hnízdaNávod na výrobu v ,,Zobrazit celé,,

Materiál :

Korek ( Používám korkové dlaždice z OBI. Korkový obklad 300x300x2mm. Je jich tam 11. Cena 169Kč není nejlevnější, ale dají se použít na více formikárií )

Skleněné desky ( Koupil jsem si dva skleněné rámečky 18x24cm na fotky v Globusu za 21,90Kč. Levnějí skla asi nikde neseženete )

Modelářský nůž

Lepící páska

Houbová utěrka ( Koupil jsem si jedno balení se třemi utěrkami v OBI za 39Kč. Chci je vložit mezi vrstvy korku. Budou držet vlhkost a udržovat příjemné klima pro mravence )

Pomůcky :

Skleněné akvárium  ( Libovolných rozměrů. Já mám 60x30x30 cm. Za 599Kč )

Cena celkem 850Kč

Postup :

1. Skleněná destička 24x18 cm

2. Obložení okrajů, aby utěrka nebyla zmáčknutá ( nenasákla by vodu ). Korek by měl být mokrý. Ve vodě se roztáhne a pokud ho vložíte suchý a potom zvlhčíte tak se roztáhne a zdeformuje.

3. Vložení houbových nastříhaných utěrek do mezer. Utěrky musí být mokré. V suchém stavu má mnohem menší objem než když je mokrá. Utěrka by neměla přesahovat přes okraj skla. Nejlépe, aby byla 1-2 mm pod okrajem skla. Zjednodušší to doplňování vody.

4. Přiložení zadní stěny. Slouží k lezení mravenců po svislé ploše. Otvory budou mít přístup k vlhké utěrce. Stačí jedna vrstva. Opět by měl být vkládaný korek namočený.


5. Přiložení systémů komůrek. Použil jsem 3 vrstvy.

6. Přiložení vrchniho skla. Pozor na to, ať ho máte čisté. Otisky prstů z vnitřní strany už nedostanete a stěžují pohled do vnitřku formikária.

7. Nyní už jenom stačí slepit k sobě skleněné destičky izolační páskou a formikárium je hotové.

Poslední komentáře
16.07.2011 20:35:53: J8 jsem tvůj článek pochopil a je super!
06.09.2009 13:36:15: Pro Petr Soukup. Kdyby jste si pročetl článek celý zjistil by jste, že se nejedná o nový model co js...
02.09.2009 21:15:07: Opravdu by mě zajímalo kde ste vzal že je to noví typ formikária chtělo by to trošku když už nemáte ...