Zbyškovi mravenci

Chov mravenců, druhy mravenců, formikárium a obrázky

Formikárium

Máte mladou královnu a nevíte kam s ní?

Nejlepší je umístit jí pro začátek do zkumavky. Tu můžete velice snadno zazimovat v lednici. Můžete použít skleněnou, nebo plastovou zkumavku. Doporučuji spíše plastovou, protože na rozdíl od skleněné není studená a tudíž je vhodnější pro zdravý vývoj mravenců. Zkumavku naplníte aspoň do poloviny vodou a ucpete vatou. Voda se poměrně rychle spotřebovává a proto je vhodné mít jí tam co nejvíce. Jakmile je zkumavka suchá, nezbyde vám nic jiného než mravence přestěhovat do nové. Vaty ve zkumavce musí být tolik, aby byla vhlká, ale voda neprotékala do vnitřku zkumavky. Tento účel bohatě splní 1-2cm vaty. Je lepší použít umělou vatu, než normální. Ta časem zplesniví. Bohužel ta se opravdu těžku shání a proto je možné použít filtrační vatu, která se používá v akváriích a je k sehnání v každém zverimexu. Do zkumavky nyní už můžete vložit královnu a vchod ucpat vatou, aby neutekla. Opět je vhodné použít co nejméně vaty. Tak aby zabránila mravencům v útěku, ale zároveň nebránila přístupu vzduchu do zkumavky. Potom zkumavku zakryjte, aby královna neměla stres ze slunečního světla.

POKRAČOVÁNÍ ČLÁNKU POD OBRÁZKY

Co se týče potravy více naleznete v sekci Krmení. Ve zkumavce by jste měli dát královnu v zimě Zazimovat. První vajíčka by měla být za několik týdnů (přibližně 2-3 týdny) a dělnice by měli běhat už po (2-3 měsících). Pokud vám vyschne voda, nebo je zkumavka příliš znečištěná nechte mravence přesunout do nové. Je možné, že mravencům se nebude chtít přesunout do nové zkumavky a proto vám nezbyde než je tam dostat násilím. Ve zkumavce přežije kolonije svůj první rok. Pokud si chcete se zkumavkou trošku pohrát můžete se inspirovat tímto návodem. Když se chov rozšíří je vhodné přemístit je do vhodného formikária.

Moje postřehy

Protože se mi nepodařilo sehnat dostatečně velkou plastovou zkumavku spojil jsem dohromady dvě. Jednu velkou skleněnou, která slouží celá jako zásobník na vodu a jednu menší plastovou, která slouží k umístění královny. Stačilo pouze vytvořil otvor ve víčku a odstranit uzavřenou stranu plastové zkumavky.

Po narození prvních dělnic je vhodné použít výběh. Umístit zkumavku do uzavřeného, ale větraného prostoru (třeba prázdného akvária). Díky tomu máte možnost umístit k mravencům mističku s medovicí, kterou můžete lehce čistit a nebudou vám zůstávat zbytky v  zkumavce.

 

Ytongové formikárium (Postup výroby)

Můj chov Camponotus Vagus se rozrostl a potřeboval větší formikárium. Proto jsem se vrhl na svoje první ytongové formikárium.


Materiál:

Ytongová tvárnice (499x299x75mm).......................35Kč

3x skleněná destička (Podle velikosti formikária)......150Kč

Skleněné akvárium (60x30x30xm)...........................550Kč

Rašelina, štěrk a jemný písek.............................cca 100Kč

Jemná látka, kterou neprolezou mravenci

Konečná cena ................................................cca 850Kč

Pro pokračování kliknětě ,,zobrazit celé"

Největší fotogalerie na toto téma co jsem nalezl na internetu. Najdete zde všechny možné materiálové varianty (Korkové, ytongové, sádrové, skleněné, dřevěné atd.) Nechte se tedy inspirovat.

GALERIE 

Model pro rok 2009

Zrovna pracuji na novém typu formikáriu. Zatim asi nejvychytanější model. Všechny, které jsem zatím zkoušel měli chyby, kterým se zde vyhnu. Bude na podobném principu jako mají na Antstore.net kde je spousta dobrých formikárií, ale za nekřesťanský peníze a to nemluvim o poštovným z Německa.

Samotné hnízdo bude vyrobeno ze dvou skleněných tabulek mezi kterými budou dvě vrstvy korku. V jedné budou velké komůrky a cestičky které je budou spojovat. Druhá bude sloužit jako ochrana před chladným sklem a umožní mravencům pohodlé cestování i pro svislých stěnách. Budou v ní také malé komůrky, aby se zvětšila půdorysná plocha. Z celé soustavy bude pouze jeden východ, který půjde ucpat a celá kolonie se bude moct transportovat, nebo dát zazimovat do lednice. Pomocí injekce s jehlou půjde doplňovat vhlkost. 

Hnízdo bude umístěno do malého akvária, kterébude sloužit jako aréna.Výhody :

+ možnost zazimování a transportu kolonie

+ snadné udržování vlhkosti

+ malé rozměry akvária pro arénu

+ levné a rychlé


Nevýhody :

- některým mravencům nevyhovují vertikální hnízdaNávod na výrobu v ,,Zobrazit celé,,

Posledni komentare
16.07.2011 20:35:53: J8 jsem tvůj článek pochopil a je super!
06.09.2009 13:36:15: Pro Petr Soukup. Kdyby jste si pročetl článek celý zjistil by jste, že se nejedná o nový model co js...
02.09.2009 21:15:07: Opravdu by mě zajímalo kde ste vzal že je to noví typ formikária chtělo by to trošku když už nemáte ...
Tady je můj model formikária pro zatím samotnou královnu Lasius Niger s jednou kuklou.

Jedná se o skleněné akvárko, naplněné hlínou. Přední strana je zakrytá alobalovou fólií,  aby chodbyčky byly ve tmě a královna nebyla rušena.


K přední straně akvária je přitisknutý systém chodbyček vyrobený z korku. První komora je zaplněna hlínou a je v ní umístěna královna. Ze začátku vyhovuje královnám užší prostory. U první komůrky je také zavlažovací kanálek a neni problém udržovat požadovanou vlhkost.
Vylíhnutý mravenci si rozšíří koumůrku královny a dostanou se do dalších komůrek.
Akvárko je vyplněno hlínou a umožní v případě velkého množství mravenců, aby se zahrabali i do zeminy. Povrch je posypaný jemným bílým pískem, který umožní snadné pozorování mravenců ve výběhu.

Jedná se o velmi často používaný materiál. Stačí Ytongová tvárnice, s kterou už se můžete vyřádit. Meze fantazii se nekladou. Seříznete tvárici na požadovanou velikost a vyškrábete komůrky a cestičky. Může udělat jak vertikální tak horizontální systém chodeb.


Horizontální :

Již připravené chodbičky zakryjete skleněnou deskou a utěsníte. Vchod napojíte hadičkou do arény.

Fotky pěkného formikária z ytongu, podle kterých se dá snodno vyrobit naleznete zde

Toto Antquarium je vhodné pouze pro sledování několika dělnic. Ty je možné také v obchodě zakoupit. Osobně jsem proti tomu. Dělnice zavřené uvnitř vydrží žít klidne i několik měsíců, ale bez královny bude jejich život postrádat smysl a po čase jejich aktivita klesne na nulu. Dalo by se to skoro nazvat týráním mravenců.

Jestli máte královnu a chtěli by jste jí dát to tohoto gelu, tak to taky není nejvhodnější volba. Gel je náchylný na plísně a časem se začne kazit. Ačkoli slouží také jako potrava tak není úplně vhodný. Mravenci potřebují v potravě hmyz. A také kladení vajíček a vývoj mravenců je závislý na různé vlhkosti kterých se zde nepodaří dosáhnou.

NEDOPORUČUJI

Posledni komentare
21.08.2016 13:48:05: smiley${1}